Τμήμα Μουσικών Σπουδών

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

Εργαστήριο Μελέτης της Ελληνικής Μουσικής

Το Εργαστήριο βρίσκεται στην αίθουσα 529, στον 5ο όροφο. Πρόσβαση από την είσοδο του 4ου ορόφου (Μουσείο). Το εργαστήριο υποστηρίζει την ψηφιακή υποδομή για το Αρχείο Ελλήνων Συνθετών.

Εργαστήριο Εθνομουσικολογίας και Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας

Το Εργαστήριο Εθνομουσικολογίας και Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας βρίσκεται στον 4ο όροφο του κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής. Aποτελείται από τρεις επιμέρους Εργαστηριακές Μονάδες (Έρευνας και κατάρτισης, Αρχείων και βιβλιοθήκης, Εκδόσεων και εκδηλώσεων) και καλύπτει τις ποικίλες –επιστημονικές, ερευνητικές, διδακτικές, εκπαιδευτικές και καλλιτεχνικές– διαστάσεις της σχέσης μεταξύ μουσικής και πολιτισμού.

Εργαστήριο Μουσικής Ακουστικής Τεχνολογίας

Το Εργαστήριο Μουσικής Ακουστικής Τεχνολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ιδρύθηκε το 2004 (ΦΕΚ 16841/Β1/23-6-2004) με πρωτοβουλία του Καθηγητή Μουσικής Ακουστικής, Πληροφορικής κ. Χαράλαμπου Χ. Σπυρίδη ο οποίος υπήρξε και Διευθυντής του κατά την περίοδο 2004-2015.

Από 1-10-2015 Διευθύντρια του Εργαστηρίου είναι η Καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη. Το Εργαστήριο Μουσικής Ακουστικής Τεχνολογίας δραστηριοποιείται διδακτικά, ερευνητικά και καλλιτεχνικά στο Στούντιο Ήχου (αίθουσα 310) και την Αίθουσα Μουσικής Τεχνολογίας (αίθουσα 918).

H Αίθουσα της Μουσικής Τεχνολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών βρίσκεται στον 9ο όροφο του κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής. H αίθουσα διαθέτει μονάδες υπολογιστών με κάρτες ήχου, MIDI κλαβιέ, μικρόφωνα και ηχητικό σύστημα που καλύπτουν τις διδακτικές ανάγκες των μαθημάτων όπως: εισαγωγή στη μουσική τεχνολογία, εισαγωγή στην ηλεκτρακουστική μουσική, ηλεκτρονική ενορχήστρωση, μουσική για media, εισαγωγή στη μουσική πληροφορική, τεχνολογίες φωνής κ.ά. Η Αίθουσα Μουσικής Τεχνολογίας διατίθεται για την πρακτική άσκηση των φοιτητών σε διάφορα πρότζεκτ των μαθημάτων.

Το Στούντιο Ήχου αποτελεί μία υπερσύγχρονη υλοποίηση ενός επαγγελματικού επιπέδου studio ηχογραφήσεων και επεξεργασίας ήχου. Αποτελείται από 4 βασικούς και αρκετούς βοηθητικούς χώρους που εκτείνονται σε μια επιφάνεια 120 τ.μ. στον 3ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής (χώρος υποδοχής και γραμματείας, σουίτα μίξης, control room, φορητή διάταξη ηχοληψίας και live room). Πρόκειται για ένα από τα πλέον σύγχρονα και ολοκληρωμένα studio που υπάρχουν στην Ελλάδα με απεριόριστες δυνατότητες χρήσης. Το Στούντιο είναι άρτια εξοπλισμένο με όργανα ορχήστρας, δύο πιάνα με ουρά και προηγμένο εξοπλισμό ηχοληψίας, ηχογράφησης, μείξης και mastering και μεταβλητή αρχιτεκτονική ακουστικής χώρων.

Το Στούντιο καλύπτει τις διδακτικές, ερευνητικές και καλλιτεχνικές ανάγκες του Τμήματος Μουσικών Σπουδών καθώς και άλλων Τμημάτων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και παρέχει υπηρεσίες σε ιδιώτες κατά τα προβλεπόμενα στο Π.Δ. 159/1984 (Α΄ 53) (άρθρο 2 παρ. 1 και 6 του εσωτερικού κανονισμού λειτουργίας).

Εργαστήριο Μουσικής Παιδαγωγικής

Η χρήση της μουσικής ως μέσο επικοινωνίας, έκφρασης και κυρίως γνώσης, απαιτεί συστηματική και οργανωμένη μελέτη και ανάλυση μέσα στα διαφορετικά περιβάλλοντα τυπικής, μη-τυπικής και άτυπης εκπαίδευσης στα οποία απαντάται. Στόχος του εργαστηρίου Μουσικής Παιδαγωγικής είναι να εξυπηρετήσει τις εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών, υποψήφιων διδακτόρων, εκπαιδευτικών και άλλων ενηλίκων στα πεδία που σχετίζονται με τη θεωρία και την πράξη της διδασκαλίας και της μάθησης της Μουσικής.

Εργαστήριο Βυζαντινής Μουσικολογίας

Το Εργαστήριο Βυζαντινής Μουσικολογίας αποσκοπεί στο να εξασφαλίσει στους προπτυχιακούς και τους μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών την απαραίτητη υποδομή για την αρτιότερη επιστημονική τους συγκρότηση, τη δυνατότητα γνώσης και χρήσης νέων εργαλείων έρευνας και διδασκαλίας της Μουσικής και την ταχύτερη προσαρμογή στις σημερινές και μελλοντικές απαιτήσεις του βυζαντινομουσικολόγου στην Ελλάδα και στη διεθνή κοινότητα.

Εργαστήριο Μουσικής, Γνωσιακών Επιστημών και Κοινότητας

Το Εργαστήριο Μουσικής, Γνωσιακών Επιστημών και Κοινότητας έχει σκοπό να εξυπηρετήσει τις επιστημονικές, ερευνητικές, εκπαιδευτικές, καλλιτεχνικές και κοινωνικές ανάγκες και δραστηριότητες του Τμήματος Μουσικών Σπουδών. Επιπλέον θέτει ως αντικείμενό του την προσφορά κοινωνικού έργου μέσω της προαγωγής της μουσικής δραστηριότητας σε κάθε έκφανσή της, σε ολόκληρο το κοινωνικό φάσμα, καθώς και την επικοινωνία του αντίκτυπου των δραστηριοτήτων αυτών στον γενικό πληθυσμό.