Τμήμα Μουσικών Σπουδών

ΠΜΣ «ΙΣΤΟΡΙΑ, ΘΕΩΡΙΑ, ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΕΝΤΕΧΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ»

Επίσημη Ιστοσελίδα ΠΜΣ: https://artmusicmaster.music.uoa.gr/

ΠΜΣ «Ιστορία, Θεωρία, Σύνθεση & Ερμηνεία της  Έντεχνης Μουσικής»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑ∆ΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Στο ΠΜΣ «Ιστορία, Θεωρία, Σύνθεση & Ερμηνεία της ΄Εντεχνης Μουσικής» γίνονται δεκτές/οί κάτοχοι τίτλου με βαθμό τουλάχιστον 7,50 του Α΄ κύκλου σπουδών όλων των Τμημάτων ΑΕΙ της ημεδαπής ή ομοταγών, αναγνωρισμένων από τον ΔΟΑΤΑΠ, ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και απόφοιτες/οι  (επίσης με βαθμό τουλάχιστον 7,50) άλλων Τμημάτων ΑΕΙ της ημεδαπής ή ομοταγών, αναγνωρισμένων της αλλοδαπής, επίσης  ως υπεράριθμες/οι υπότροφοι και μέλη των κατηγοριών ΕΕΠ, ΕΔΙΠ και ΕΤΕΠ σύμφωνα με την παρ. 8 του άρ. 34 του Ν.4485/17. Για τις ειδικεύσεις Σύνθεση & Ερμηνεία οι υποψήφιες/οι πρέπει επιπλέον του παν/μιακού τους τίτλου να κατέχουν Δίπλωμα με ΄Αριστα στο οικείο όργανο  ή την Σύνθεση από αναγνωρισμένο Ελληνικό Ωδείο ή αντίστοιχο τίτλο σπουδών του εξωτερικού.

Για το ακαδηµαϊκό έτος 2021-2022 θα επιλεγούν maximum δέκα εννέα (19) φοιτήτριες/τές [πέντε (5) για την ειδίκευση Βιολί, πέντε (5) για την ειδίκευση Φλάουτο, πέντε (5) για την ειδίκευση Πιάνο καιτέσσερις(4) για τηνειδίκευση Κουαρτέτο Εγχόρδων] σύµφωνα µε τις ρυθµίσεις του ΦΕΚ 2529 / 2-7-2018, τ. Β΄.

Ειδικά για την ειδίκευση «Κουαρτέτο Εγχόρδων» υποψήφια δύναται να είναι μόνονήδηεπί τρία τουλάχιστον συνεχόμενα χρόνιασυγκροτημένη ως Κουαρτέτο Εγχόρδων τετράδα Μουσικών  (η συνεχής επί τρία τουλάχιστον χρόνια συγκρότηση πρέπει να πιστοποιείται με ανάλογη συναυλιακή δραστηριότητα) που και οιτέσσερις έχουν Δίπλωμα Οργάνου με «΄Αριστα» και που τουλάχιστον οι τρείς έχουν επιπλέον του Διπλώματος Οργάνου και τις υπόλοιπες τυπικές προϋποθέσεις, όπως αυτές περιγράφονται πιο πάνω,  δηλ. παν/μιακό τίτλο με βαθμό τουλάχιστον 7,50.

Οι ενδιαφερόµενες/οι  καλούνται να υποβάλουν φάκελο υποψηφιότητας από τη Δευτέρα 14/06/2021 έως και την Παρασκευή 17/09/2021 στη Γραμματεία του Τμήματος ή ταχυδρομικά με συστημένη αποστολή και με ημερομηνία ταχυδρομικής σφραγίδας έως και την 17/09/2021 στη διεύθυνση:  Πανεπιστήμιο Αθηνών-Γραμματεία Τμήματος Μουσικών Σπουδών, Φιλοσοφική Σχολή, 3ος όροφος, Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου (υπόψη κου Νικολάου Φλεριανού) Τ.Κ. 157 84, Αθήνα. Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όσες/οι έλαβαν το πτυχίο τους ή αποδεδειγμένα περάτωσαν τις σπουδές τους μέχρι τις 31 Αυγούστου του 2021. Οι υποψήφιες/οι που έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο σπουδών και εκκρεμεί μόνο η ορκωμοσία για τη λήψη του πτυχίου πρέπει να καταθέσουν σχετική βεβαίωση του Τμήματος συνοδευόμενη από αναλυτική βαθμολογία και βαθμό πτυχίου.

(Ειδικά για την ενδεχόμενη «τετράδα» υποψηφίων στην Ειδίκευση ΚουαρτέτοΕγχόρδων την Αίτηση κάνουν μόνον οι τρείς με παν/μιακό τίτλο).