Τμήμα Μουσικών Σπουδών

ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ

ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΜΟΝΑΔΑΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΕΚΠΑ*

Στο ακόλουθο κείμενο, το οποίο είναι αναρτημένο και στην ιστοσελίδα της Μονάδας Προσβασιμότητας του ΕΚΠΑ (https://access.uoa.gr/subscription/), υπάρχουν οι οδηγίες για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που θα ήθελαν να ζητήσουν ρυθμίσεις και προσαρμογές για την παρακολούθηση αλλά και την εξέταση των μαθημάτων.

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που εμπίπτουν στην παραπάνω κατηγορία, εκτός από την κατάθεση των σχετικών γνωματεύσεων από δημόσιο φορέα στη Μονάδα Προσβασιμότητας ΕΚΠΑ και τη Γραμματεία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, θα πρέπει να επικοινωνούν οι ίδιοι/ες με τη Σύμβουλο Καθηγήτρια Προσβασιμότητας του Τμήματος (κ. Αναγνωστοπούλου Χριστίνα ή κ. Αδαμοπούλου Χριστιάνα):

α) στην αρχή του εξαμήνου, μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων μαθημάτων, εάν επιθυμούν προσαρμογές για να ενημερώσουν ποια μαθήματα προτίθενται να παρακολουθήσουν και το είδος των προσαρμογών που χρειάζεται για τη βελτίωση της προσβασιμότητας στην εκπαιδευτική διαδικασία.

και

β) τουλάχιστον 10 μέρες πριν από κάθε εξεταστική για να ενημερώνουν τη Σύμβουλο Καθηγήτρια Προσβασιμότητας του Τμήματος σε ποια μαθήματα προτίθενται να εξεταστούν και το είδος των προσαρμογών που αιτούνται για την εξέταση βάσει της γνωμάτευσης που έχουν καταθέσει στη γραμματεία του τμήματος.

Πληροφορίες σχετικά με θέματα προσβασιμότητας υπάρχουν στην ιστοσελίδα της Μονάδας Προσβασιμότητας του ΕΚΠΑ https://access.uoa.gr/

* Δυνητικοί αποδέκτες των υπηρεσιών της ΜοΠρο είναι φοιτητές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) με πιστοποιημένη από δημόσιο νοσοκομείο ή φορέα:

• αισθητηριακή αναπηρία,
  • κινητική αναπηρία,
  • μαθησιακή δυσκολία / δυσλεξία,
  • διάχυτες νευροαναπτυξιακές διαταραχές / αυτισμό / Asperger,
  • σοβαρή ασθένεια,
  • σοβαρά ψυχοκοινωνικά προβλήματα.

ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΑΚ. ΕΤΟΣ 2022-23

Σύμβουλος Καθηγήτρια προσβασιμότητας ΤΜΣ ΕΚΠΑ: Αναγνωστοπούλου Χριστίνα