ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΘΕΤΗ GYÖRGY LIGETI

Παρασκευή 31/5/2024

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, την Παρασκευή 31/5/2024 εορτάζει τα 100 χρόνια από τη γέννηση του György Ligeti, ενός από τους σημαντικότερους συνθέτες της μουσικής πρωτοπορίας του 20ού αιώνα, με μια επιστημονική ημερίδα και μια πλούσια συναυλία με έργα του συνθέτη. Διακεκριμένοι προσκεκλημένοι από το εξωτερικό, μεταξύ άλλων ο μαθητής και ειδήμων στο έργο του Ligeti, Prof. Manfred Stahnke, καθώς και ο διευθυντής του Ligeti-Center στο Αμβούργο, Prof. Georg Hajdu, όπως και Έλληνες μουσικολόγοι θα παρουσιάσουν στην πανεπιστημιακή κοινότητα και στο ευρύτερο κοινό καίριες πτυχές της καινοτοτόμου και ανοικτής σε άλλα καλλιτεχνικά και επιστημονικά πεδία μουσικής δημιουργίας του συνθέτη.

O συντονιστής του συνεδρίου

Αν. Καθηγητής Ιάκωβος Σταϊνχάουερ