ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ «ΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ» ΤΟΥ ΑΝΕΣΤΗ ΛΟΓΟΘΕΤΗ (7/12/21)

Στο πλαίσιο του Συμποσίου που διοργανώνει το Τμήμα Μουσικών Σπουδών Αθηνών για τα 100 χρόνια από την γέννηση του πρωτοποριακού συνθέτη Ανέστη Λογοθέτη (7-8 Δεκεμβρίου 2021) http://anestislogothetis.musicportal.gr/centenary_symposium/?lang=en προγραμματίζεται να οργανωθεί μία συναυλία στις 7/12 , στους χώρους της Φιλοσοφικής Σχολής βασισμένη στο έργο "Αναστάσεις" και καλούμε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην συναυλία.

Το έργο "Αναστάσεις" αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά έργα του συνθέτη καθώς συνδυάζει λόγο και μουσική μέσω της ιδιαίτερης μουσικής σημειογραφίας του Ανέστη Λογοθέτη. Το συγκεκριμένο έργο έχει ελεύθερη ενορχήστρωση και δίνει τη δυνατότητα συμμετοχής σε όλες τις ειδικότητες μουσικών (ελεύθερη επιλογή οργάνων, τραγούδι, απαγγελία).

Υπεύθυνοι Project:

Μάρω Μπαβελή (υπ. διδάκτωρ μουσικολογίας, συνθέτης), Θάνος Πολυμενέας (PhD συνθέτης, sound artist, ακαδημαϊκός υπότροφος ΤΜΣ/ΕΚΠΑ)

Για εκδήλωση ενδιαφέροντος, αποστολή των στοιχείων (Όνομα και Α.Μ.) με email στα marowhat@hotmail.com ή athpoli@gmail.com.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΜΕΧΡΙ 31/10/2021

Η πρόεδρος

Καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη

Συντονίστρια του Επετειακού Συμποσίου για τα 100 χρόνια στη Μνήμη του Ανέστη Λογοθέτ