ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ (ΔΙΔΑΣΚΩΝ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ)

Ομιλία στα πλαίσια του μαθήματος Μουσική, Συλλογική Μνήμη και Εθνικισμός (διδάσκων Ιωάννης Τσεκούρας)

Melissa Bialecki Miller

“MUSIC, NATION AN WAR IN UKRAINE” [“ΜΟΥΣΙΚΗ, ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ”]

1 ΙΟΥΝΙΟΥ 2021, 19:00-20:30 Διαδικτυακά.

Στα πλαίσια του μαθήματος “Μουσική, Συλλογική Μνήμη και Εθνικισμός” θα μιλήσει για την έρευνά της η υποψήφιος διδάκτωρ του πανεπιστημίου του Ιλλινόις Melissa Bialcki Miller. Η ομιλία θα γίνει διαδικτυακά και θα ακολουθηθεί από σύντομη συζήτηση. Η ομιλία είναι ανοικτή στους φοιτητές και τους καθηγητές του τμήματος μουσικών σπουδών, καθώς και σε όποιον άλλον ενδιαφέρεται για το θέμα. Για να συνδεθείτε με την ομιλία ακολουθείτε τις οδηγίες εδώ:

Meeting link:

Meeting number: 2746 367 1660

Meeting password: peC3a2iXfp3

Η Melissa Bialecki Miller είναι υποψήφια διδάκτωρ εθνομουσικολογίας στο πανεπιστήμιο του Ιλλινόις στην Ουρμπάνα-Σαμπαίιν (University of Illinois at Urbana-Champaign). Στην έρευνά της εξετάζει ζητήματα εθνικής ταυτότητας και πολιτισμικής ετερότητας μεταξύ γυναικών καλλιτεχνών στη δημοφιλή Ουκρανική μουσική. Συγκεκριμένα, η διδακτορική της διατριβή, τιτλοφορούμενη “‘The Amerikraine Dream: Female Rappers (En)Gendering Revolution in Ukraine” εξετάζει το ρόλο της χιπ-χοπ στους (μετα)σχηματισμούς και τις αναδύσεις του φεμινισμού στην Ουκρανία μετά την “Επανάσταση της Αξιοπρέπειας” (γνωστή και ως “Ουκρανική Επανάσταση,” “Επανάσταση της Ευρωπλατείας” ή απλά ως “Επανάσταση της Πλατείας”, Maidan 2014).