ΙΔΡΥΣΗ-ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΣΕΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΣΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ TMΣ ΕΚΠΑ

Με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε την ίδρυση-σύσταση ειδικεύσεων οργάνων στο πλαίσιο των  κατευθύνσεων σύμφωνα μετά την δημοσίευση στο ΦΕΚ 1410 τ.Β'/2024 της υπ'αριθμ. 73/14-2-2024 απόφασης της Συγκλήτου του Ε.Κ.Π.Α, η οποία αφορά στην ίδρυση-σύσταση ειδικεύσεων στις κατευθύνσεις προχωρημένου εξαμήνου.

Οι ειδικεύσεις για τα συμφωνικά όργανα και το πιάνο στην κατεύθυνση της Ιστορικής και Συστηματικής Μουσικολογίας ξεκίνησε με το "Πιλοτικό πρόγραμμα διδασκαλίας συμφωνικών οργάνων" τον Απρίλη του 2022 στο πλαίσιο ειδικού μνημονίου συνεργασίας μεταξύ ΕΚΠΑ και ΚΟΑ.

Οι υπόλοιπες ειδικεύσεις (παραδοσιακή μουσική,  Jazz μουσική και ψαλτική τέχνη) σε περιορισμένο αριθμό,  θα ξεκινήσουν το εαρινό εξάμηνο 2025, μετά απο ακρόαση των νέων φοιτητριών και φοιτητών που πρόκειται να εισαχθούν σύμφωνα με το νέο σύστημα Πανελληνίων εξετάσεων το 2024.

Το πρόγραμμα ειδίκευσης δέχεται φοιτήτριες και φοιτητές, κατόπιν ακρόασης στο τέλος του χειμερινού εξαμήνου και προϋποθέτει πολύ υψηλό επίπεδο δεξιότητας στο όργανο. Η δεξιοτεχνία στο όργανο σε συνδυασμό με την μουσικολογική έρευνα στις αντίστοιχες κατευθύνσεις θα προσδώσει στους φοιτητές τα εχέγγυα για την απόκτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων διδασκαλίας οργάνων σε Μουσικά Γυμνάσια και Λύκεια.