ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΩΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΚΠΑ ΣΕ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΗΣ ΚΟΑ (24.2.2023)

Επιτυχής πραγματοποίηση πρώτης εισαγωγικής ομιλίας φοιτητών του τμήματος μουσικών σπουδών ΕΚΠΑ σε συναυλία της ΚΟΑ (24.2.2023)

Την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 7:30 - 8:00 μ.μ. πραγματοποιήθηκε  με επιτυχία η πρώτη εισαγωγική ομιλία φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ στη συναυλία της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών με τίτλο: "Η Μαρκέλλα Χατζιάνο επιστρέφει στην Κρατική Ορχήστρα Αθηνών".

Οι φοιτητές της Κατεύθυνσης Ιστορικής και Συστηματικής Μουσικολογίας κ.κ. Δημήτρης Διαμαντάκος και Έλενα Φίντελνταϋ πραγματοποίησαν ιστορικο-αναλυτική προσέγγιση της εποχής και των έργων του προγράμματος, η οποία βρήκε θερμή ανταπόκριση από το κοινό που συνέρρευσε στην αίθουσα. Πρόσθετο υλικό από τις ομιλίες θα αναρτηθεί προσεχώς σε ιστοσελίδα του Τμήματος.

Θερμές ευχαριστίες στον κ. Τίτο Γουβέλη για τη στήριξη από την πλευρά της ΚΟΑ, καθώς και στον Καθηγητή κ. Νίκο Μαλιάρα και την κ. Μαγδαληνή Καλοπανά για την προετοιμασία των φοιτητών.

Οι επόμενες εισαγωγικές ομιλίες των φοιτητών του Τμήματος σε συναυλίες της ΚΟΑ θα πραγματοποιηθούν στις 12 Απριλίου και 28 Μαΐου 2023.