ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΙΟΥΝΙΟΣ (19-20 IΟΥΝΙΟΥ 2024)

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών,  για τον ΜΟΥΣΙΚΟ ΙΟΥΝΙΟ 2024 στον απόηχο του θεσμού του Μουσικού Μάη και Ιούνη που οργανώνεται επιτυχώς απο το 2011 έως σήμερα απευθύνεται στις φοιτήτριες και τους φοιτητές του Τμήματός μας να συμμετάσχουν σε μιά σειρά μουσικών-καλλιτεχνικών εκδηλώσεων στο τέλος του Εαρινού Εξαμήνου 2024.

Οι εκδηλώσεις θα γίνουν το  διήμερο 19 και 20 Ιουνίου  2024 στην Aula και διαφορετικούς ανοιχτούς χώρους της Φιλοσοφικής Σχολή του ΕΚΠΑ. Καλούμε τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, καθώς και υποψηφίους διδάκτορες του ΤΜΣ/ΕΚΠΑ που συμμετέχουν ήδη σε κάποιο οργανωμένο σχήμα (ακόμη και με συμμετοχή φοιτητών άλλων τμημάτων), αλλά και μεμονωμένους μουσικούς, μέλη του Tμήματος, να καταθέσουν τη μουσική ή ευρύτερα καλλιτεχνική πρόταση. Νέοι συνθέτες μπορούν επίσης να καταθέσουν τα έργα τους, εφόσον έχουν εξασφαλίσει και τη δυνατότητα εκτέλεσης τους.

Η πρόταση είναι ανοικτή σε όλα τα είδη της μουσικής, όπως:

-Κλασσική και σύγχρονη μουσική (σόλο όργανα, μουσική δωματίου, όπερα δωματίου κλπ.)

-Έργα νέων συνθετών και έργα ηλεκτρακουστικής μουσικής

-Τζαζ Μουσική

-Παραδοσιακή μουσική, έντεχνο ελληνικό τραγούδι και μουσικές του κόσμου

-Βυζαντινή Μουσική

-Μελοποιημένη ποίηση και ελληνικό τραγούδι

Τα σχήματα που θα επιλεγούν θα ηχογραφηθούν, βιντεοσκοπηθούν και θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του ΤΜΣ με την αρωγή των φοιτητών του τμήματος. Οι  φοιτήτριες και οι φοιτητές που ενδιαφέρονται μπορούν να στείλουν τις προτάσεις τους συνοδευόμενες από video (στο youtube) με ένα σύντομο βιογραφικό στην κυρία Ελένη Δημητροπούλου (eledimit[at]music.uoa[dot]gr) και τηλ. 2107277512 Οι προτάσεις του κάθε μουσικού ερμηνευτή η σχήματος δεν πρέπει να ξεπερνούν σε χρονική διάρκεια τα 15 λεπτά.

Ημερομηνία Υποβολής: Μέχρι την Παρασκευή 15 Μαΐου 2024

Οργανωτική επιτροπή: Αναστασία Γεωργάκη, Γιάννης Μαλαφής, Δημήτρης Κοτρωνάκης, Ελένη Δημητροπούλου, Βάλια Χριστοπούλου