ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΙΟΥΝΙΟΣ-ΙΟΥΛΙΟΣ 2021

30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΚΠΑ

Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Φιλοσοφική Σχολή ΕΚΠΑ

28-30 Ιουνίου 2021, Αύλειος Χώρος Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής, ΕΚΠΑ (19.00)

6-7 Ιουλίου, 2021, Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, Λόφος Νυμφών (21.00)

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών, μετά από την αυστηρή και κουραστική καραντίνα εγκλεισμού λόγω της πανδημίας, ανοίγει μια χαραμάδα ελπίδας για την επανεκκίνηση της μουσικής ζωής στους κόλπους του Πανεπιστημίου με αφορμή τον εορτασμό των 30 χρόνων από την ίδρυσή του.

Ο Μουσικός Ιούνιος 2021, στον απόηχο του θεσμού του Μουσικού Μαΐου που οργανώνεται επιτυχώς από το 2011 έως σήμερα, περιλαμβάνει συναυλίες κλασσικής μουσικής, Jazz, ηλεκτρακουστικής μουσικής και μουσικών του κόσμου με τη συμμετοχή προπτυχιακών  και μεταπτυχιακών  φοιτητών καθώς και  υποψηφίων διδακτόρων του Τμήματος.

Οι εκδηλώσεις θα  γίνουν ως εξής:

28, 29 και 30 Ιουνίου: Ρεσιτάλ Πιάνου, Νέοι Συνθέτες και Μουσικά Σύνολα στον αύλειο χώρο της  Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου (Συντονισμός: Λορέντα Ράμου)

6 Ιουλίου: Συναυλία Jazz Συνόλων Μεταπτυχιακών Φοιτητών στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (Συντονισμός: Αντώνης Λαδόπουλος)

7 Ιουλίου: Συναυλία Ηλεκτρακουστικής Μουσικής Προπτυχιακών και Μεταπτυχιακών Φοιτητών,  στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (Συντονισμός: Ορέστης Καραμανλής και Θάνος Πολυμενέας)

Η ηχητική κάλυψη και βιντεοσκόπηση των συναυλιών θα γίνει από τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Εργαστηρίου Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας (LabMAT) του Τμήματος Μουσικών Σπουδών (Υπεύθυνοι: Ιωάννης Πεϊκίδης και Γιάννης Μαλαφής)

Πληροφορίες/Πρόγραμμα: www.music.uoa.gr

Οι συναυλίες του Μουσικού Ιούνη ακολουθούν τους υγειονομικούς κανόνες που ορίζονται από την ισχύουσα ΚΥΑ. Για την είσοδο στον ανοιχτό χώρο διεξαγωγής της εκδήλωσης είναι απαραίτητη η επίδειξη αρνητικού self-test. Τόσο κατά την είσοδό σας στον χώρο της εκδήλωσης όσο και καθόλη τη διάρκεια της εκδήλωσης είναι απαραίτητη η χρήση μη χειρουργικής μάσκας.

Η Πρόεδρος

Καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη

Πρόγραμμα 28-29-30 Ιουνίου 2021

Πρόγραμμα 6 Ιουλίου 2021 (Jazz στο Αστεροσκοπείο)