ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΥΝΘΕΤΡΙΩΝ (16-20/10/23)

4 συναυλίες/40 Μουσικοί

5 Χώρες/50 Συνθέτριες

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ διοργανώνει ένα ειδικό αφιέρωμα στις γυναίκες συνθέτριες  του 20ού και 21ου αιώνα σε διαφορετικά μουσικά ιδιώματα (κλασσική, σύγχρονη, ηλεκτρακουστική και δημοφιλή μουσική) στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+ “Musical Bounce Back: Promoting the rοle of women in contemporary creation and education” (https://pianoandco.fr/musical-bounce-back-en/). Το αφιέρωμα περιλαμβάνει συναντήσεις και συναυλίες σε διαφορετικές αίθουσες με τη συμμετοχή μουσικών και συνθετριών από τα ακαδημαϊκά ιδρύματα 5 διαφορετικών χωρών: Eλλάδα, Αρμενία, Πoρτογαλία, Κύπρο και Γαλλία.

Το αφιέρωμα έχει ως στόχο την ανάδειξη του έργου γυναικών συνθετριών από τις 5 χώρες και την ανάπτυξη  ψηφιακών εργαλείων για τη γνωστοποίηση του έργου τους στα διεθνή κοινωνικά δίκτυα και τη μουσική εκπαίδευση.

Η εβδομάδα ξεκινάει με την πρώτη συναυλία που είναι αφιερωμένη σε έργα Ελληνίδων συνθετριών τη Δευτέρα 16 Οκτώβρη στις 19.30 στην Aula της Φιλοσοφικής Σχολής.

Η δεύτερη συναυλία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 17 Οκτώβρη στηνμουσική σκηνή "1002 νύχτες" (Καραϊσκάκη 10, Ψυρρή) στις 21.30, όπου θα παρουσιαστούν τα έργα γυναικών τραγουδοποιών από Αρμενία, Ελλάδα, Πορτογαλία και Κύπρο με τη σύμπραξη 40 μουσικών.

Η τρίτη Συναυλία θα γίνει την Πέμπτη 19 Οκτώβρη στην αίθουσα συναυλιών της Μεγάλης Μουσικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος "Λίλιαν Βουδούρη" στο Μέγαρο Μουσικής στις 19.30 με έργα συνθετριών από τις 5 χώρες.

Η τέταρτη συναυλία θα γίνει την Παρασκευή 20 Οκτώβρη στην αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30) στις 19.30 με έργα συνθετριών από τις 5 χώρες.

Στο πλαίσιο αυτού του αφιερώματος θα λειτουργήσει έκθεση με έργα Ελληνίδων συνθετριών στη Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος "Λίλιαν Βουδούρη" στο Μέγαρο Μουσικής, με την επιμέλεια της Δρ. Αλίνας Καλοπανά (ΕΔΙΠ, Τμήμα Μουσικών Σπουδών, ΕΚΠΑ) που θα περιλαμβάνει παρτιτούρες, χειρόγραφα, καθώς και σταθμούς ακρόασης έργων, η οποία θα ανοίξει για το κοινό την Δευτέρα 16/10/2023.

Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού το Τμήμα Μουσικών Σπουδών δημιούργησε μια διαδικτυακή πύλη αφιερωμένη στις γυναίκες συνθέτριες όπου υπάρχουν πληροφορίες για τις δημιουργούς που δρούν στην Ελλάδα και το εξωτερικό (https://gwcl.music.uoa.gr/).

H ομάδα διοργάνωσης του αφιερώματος απαρτίζεται από μέλη ΔΕΠ, ΕΕΠ και ΕΔΙΠ, καθώς και επιστημονικούς συνεργάτες του Τμήματος Μουσικών Σπουδών (Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, Κώστας Κατσαντώνης, Αλίνα Καλοπανά, Γιάννης Μαλαφής, Ελένη Δημητροπούλου, Δημήτρης Κοτρωνάκης, Γιάννης Βαλιάντζας, Βάλια Χριστοπούλου, Πηνελόπη Μπεκιάρη και Βασίλης Πριόβολος) με συντονίστρια την Καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη, Πρόεδρο του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.

Αφίσα

Πρόγραμμα εκδηλώσεων