AΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΣΤΟ ΔΑΝΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ BOB DYLAN (ΤΡΙΤΗ 10/10 /23 - 14.00, AULA ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ)

AΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΣΤΟ ΔΑΝΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ BOB DYLAN (ΤΡΙΤΗ 10/10 /23 - 14.00, Aula ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ)

ΟΠΕΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ CONSERVATORIO PUCCINI DE LA SPEZIA KAI TOY COSERVATORIO VENEZIA

Την Τρίτη 10 Οκτωβρίου στις 14.00 μια ομάδα Ιταλών φοιτητριών και φοιτητών από τo opera network, Music Conservatory Puccini of La Spezia μαζί με καθηγητές και φοιτητές του Μusic Conservatory of Venice, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος CAPHE και σε συνεργασία με το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, παρουσιάζουν την  παράσταση “Homer, Dante & Bob Dylan”, όπου η μουσική συναντάται με την ποίηση.

Οι ακροατές θα έχουν την ευκαιρία να βυθιστούν σε μια πολυαισθητηριακή εμπειρία που διατρέχει λογοτεχνικές εποχές, από την αρχαία Ελλάδα μέχρι τη μεσαιωνική Ιταλία και τη σύγχρονη αμερικανική κουλτούρα, σε ένα καθηλωτικό σκηνικό τεχνολογίας αιχμής με video mapping, video 360° και ειδικά κοστούμια σχεδιασμένα από συνεργασία ανθρώπου και τεχνητής νοημοσύνης.

Οι πέντε ενότητες του προγράμματος εισάγονται με αναγνώσεις ποίησης και προσφέρουν ειδικά μουσικά κομμάτια – διασκευασμένα από τον μαέστρο Federico Bardazzi – μέσα από επικά έργα όπως η Οδύσσεια, ο Ύμνος στην Αφροδίτη και η Θεία Κωμωδία, αλλά και μέσα από τη διαχρονική μουσική και τους στίχους του Bob Dylan. Ερμηνεύονται από ένα διεθνούς φήμης ιταλικό σύνολο ταλαντούχων μουσικών και τραγουδιστών, χρησιμοποιώντας τις πρωτότυπες γλώσσες των συγγραφέων: αρχαία ελληνικά, ιταλικά και αγγλικά. Χορευτές θα εμφανιστούν για να ενισχύσουν την εκφραστική δύναμη της μουσικής.