Τμήμα Μουσικών Σπουδών

ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΟ ΠΜΣ «ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ»

ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΣΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ

ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ: ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

Τα Τμήματα Μουσικών Σπουδών και Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών οργανώνουν, θέτουν σε λειτουργία και προκηρύσσουν από το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Μουσική και Κουλτούρα: Διεπιστημονικές Αναλύσεις και Εφαρμογές», το οποίο λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 1 έως 9 του Ν. 3685/2008 (ΦΕΚ Α 148, 16 Ιουλίου 2008), τις αποφάσεις της Γ.Σ.Ε.Σ. του Τμήματος Μουσικών Σπουδών (συνεδρίαση της 17.03.2015), της Γ.Σ.Ε.Σ. του Τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης (συνεδρίαση της 08.05.2015), της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου Ειδικής Σύνθεσης (συνεδρίαση της 04.06.2015) και την Πρυτανική Απόφαση 88/02.07.2015 (ΦΕΚ 1702/B/14.08.2015) και τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του ΠΜΣ.

Σκοπός του προγράμματος είναι η διεπιστημονική προσέγγιση της μουσικής. Το πρόγραμμα στοχεύει: (α) στην έρευνα του αντικειμένου και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων των σπουδαστών σχετικά με τη διαχείριση της μουσικής ως ανθρωπολογικού και επικοινωνιακού φαινομένου, όπως εμφαίνεται από το περιεχόμενο των γνωστικών περιοχών που απαρτίζουν το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών, (β) στην προπαρασκευή στελεχών για απασχόληση σε φορείς του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα ή/και σε θέσεις διεθνούς εκπροσώπησης της χώρας και (γ) στην προπαρασκευή για ανώτερες μεταπτυχιακές σπουδές διδακτορικού επιπέδου ή/και για ερευνητικές δραστηριότητες στα γνωστικά πεδία του Διατμηματικού ΠΜΣ σε ιδρύματα του εσωτερικού ή του εξωτερικού.

Η χρονική διάρκεια για την απονομή του διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών ορίζεται σε τρία (3) διδακτικά εξάμηνα. Κατά τα λοιπά ισχύουν οι διατάξεις του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας του ΠΜΣ. Η παρακολούθηση του ΠΜΣ προϋποθέτει την καταβολή τέλους εγγραφής ύψους πεντακοσίων πενήντα (550,00) ευρώ για κάθε εξάμηνο φοίτησης.

Στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών γίνονται δεκτές αιτήσεις πτυχιούχων ΑΕΙ από τα τμήματα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Μουσικών Σπουδών και Κοινωνικής (Πολιτισμικής) Ανθρωπολογίας της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Πτυχιούχος οποιουδήποτε άλλου Τμήματος ή Σχολής Ανώτατης Παιδείας (σύμφωνα με το ν. 4009/2011 ή ισοτίμων βάσει της κείμενης νομοθεσίας) μπορεί να γίνει δεκτός ύστερα από αιτιολογημένη απόφαση της Ειδικής Διατμηματικής Επιτροπής, εφόσον διαθέτει εξειδικευμένες γνώσεις ή εμπειρία στα γνωστικά αντικείμενα του ΠΜΣ. Γίνονται επίσης δεκτοί οι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ΑΕΙ της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, συναφούς με το ΠΜΣ αντικειμένου.

Γίνονται δεκτές αιτήσεις πτυχιούχων που ο βαθμός του πτυχίου (ή του πιστοποιητικού) είναι τουλάχιστον «Λίαν καλώς» (σε περίπτωση τίτλου του εξωτερικού απαραίτητη είναι η προσκόμιση των αναγκαίων  πιστοποιητικών ισοτιμίας από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή τον ΔΟΑΤΑΠ).  Η Ειδική Διατμηματική Επιτροπή με ειδικά αιτιολογημένη απόφασή της μπορεί να κάνει δεκτές αιτήσεις υποψηφίων, οι οποίοι έχουν λάβει  πτυχίο με βαθμό κατώτερο του «Λίαν καλώς», στις περιπτώσεις που οι υποψήφιοι διαθέτουν δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακό τίτλο ή αξιόλογο συγγραφικό, ερευνητικό ή καλλιτεχνικό έργο, ή σημαντική επαγγελματική εμπειρία σε τομείς συναφείς με τα γνωστικά αντικείμενα του ΠΜΣ. Οι πρόσθετες τυπικές προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται κατά το χρόνο κατάθεσης της αίτησης του υποψηφίου.

Προκήρυξη Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο «Μουσική και Κουλτούρα: Διεπιστημονικές Αναλύσεις και Εφαρμογές», ακαδ. έτους 2016-2017

Κανονισμός Λειτουργίας Διατμηματικού ΠΜΣ «Μουσική και Κουλτούρα: Διεπιστημονικές Αναλύσεις και Εφαρμογές»