ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ "ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ 2022" 3-4 & 20 ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ ΤΜΣ ΕΚΠΑ

Aula Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ

Κυριακή 20 Μαρτίου 2022, 18.30

Μουσείο Iστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών, Θόλου 5

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ ανοίγει την αυλαία του εαρινού εξαμήνου με τα νέα μουσικά σύνολα που δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο του προπτυχιακού και μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών του χειμερινού εξαμήνου.

Την Πέμπτη 3 Μαρτίου στις 17.00, θα παρουσιαστούν τα μουσικά σύνολα των φοιτητών του προπτυχιακού μαθήματος «Οργανικά και φωνητικά σύνολα της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής», με διδάσκοντα τον Αλέξανδρο Καψοκαβάδη και το μουσικό σύνολο των σπουδαστών του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών με τίτλο «Εκτέλεση και Ερμηνεία της Παραδοσιακής Μουσικής», με διδάσκοντες τους Αλέξανδρο Αρκαδόπουλο και Αλέξανδρο Καψοκαβάδη.

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου στις 15.30, θα παρουσιαστεί το μουσικό σύνολο του μαθήματος «Ηχοληψία και παραγωγή μουσικών συνόλων», με διδάσκοντα τον Γιάννη Μαλαφή.

Την Κυριακή 20 Μαρτίου στις 18.30, τα μουσικά σύνολα του ΠΜΣ «Μουσική ερμηνεία» θα παρουσιάσουν ένα πλούσιο μουσικό πρόγραμμα στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Θόλου 5 στην Πλάκα.

Σας περιμένουμε να γνωριστούμε μεταξύ μας στη γιορτή της Άνοιξης μετά από δύο δύσκολα χρόνια  με συνεχείς καραντίνες και περιορισμούς!

Η πρόεδρος

Καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη