21º ΠΕΝΤΑΕΤΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (IMS2022)

21º Πενταετές Συνέδριο της Διεθνούς Μουσικολογικής Εταιρείας (IMS2022)

22 Αυγούστου | 09:00 - 26 Αυγούστου | 18:00

To 21o Πενταετές Συνέδριο της Διεθνούς Μουσικολογικής Εταιρείας (IMS2022) θα διεξαχθεί στην Αθήνα, μεταξύ 22-26 Αυγούστου 2022, κάτω από την αιγίδα των Τμημάτων Μουσικών Σπουδών του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Το Συνέδριο ΙΜS2022 είναι ιδιαίτερης σημασίας για την Μουσικολογία και αναμένεται ότι θα προσελκύσει το ενδιαφέρον σπουδαίων μουσικολόγων απ’ όλον τον πλανήτη.

«Μουσική πέραν από τα σύνορα» είναι το θέμα του συνεδρίου, καθώς θα διερευνήσουμε καλλιτεχνική κινητικότητα ανάμεσα σε αιώνες και χώρες. Η μελέτη της μουσικής σε αέναη κίνηση, επέκεινα συνόρων του χώρου και χρόνου, θα ανοίξει νέους ορίζοντες για τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε και διερευνούμε την μουσική δημιουργία.