ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ TOY EKΠΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΥΕRΕVAN/ΑΡΜΕΝΙΑ (16-22/10/2022)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΜUSICAL BOUNCE BACK "ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 5 ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η αποστολή του Tμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ στο μαγευτικό Γιερεβάν της Αρμενίας στην Ανωτάτη Ακαδημία Μουσικής COMITAS όπου ομάδα φοιτητών και καθηγητών συμμετείχε στο  Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+ "Μusical Bounce Back: promoting the role of Women in Music creation and connecting for a new pedagogy".

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι εξής χώρες: Ελλάδα, Κύπρος, Πορτογαλία, Αρμενία και Γαλλία. Συγχαρητήρια στις-ους εξαιρετικές -ους φοιτήτριες και φοιτητές μας που συμμετείχαν στο Workshop  της Αρμενίας: Ελένη Κατσούλη (φωνή), Ελένη Φουρλάνου (βιόλα), Ερασμία Σύζινου (κανονάκι), Στέλλα Καταραχιά (ακκορντέον) και Χάρης Καφέτσης  (μπουζούκι) με την καθοδήγηση του εξαιρετικού μουσικού και εθνομουσικολόγου, Αλέξανδρου Καψοκαβάδη (μέλος ΕΕΠ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών), την τεχνική και διοικητική υποστήριξη του Κώστα Κατσαντώνη (ηχολήπτη-μουσικοτεχνολόγου και επιστημονικού συνεργάτη του Τμήματος) και με τον συντονισμό της καθηγήτριας Αναστασίας Γεωργάκη.

=======================================================================

Το Musical Bounce Back (https://pianoandco.fr/musical-bounce-back), πρόγραμμα Erasmus + της Ευρωπαϊκής Ένωσης, είναι ένα έργο που προβάλλει το έργο γυναικών συνθετριών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Αρμενία, Ελλάδα, Κύπρο, Προτογαλία και Γαλλία.

Οι συμμετέχοντες θα εμπλακούν επίσης σε μια διαδικασία καλλιτεχνικής δημιουργίας μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας  Network  Performance/ LoLa (Low Latency), που διευκολύνει την πρόβα μεταξύ μουσικών σε διαφορετικές πολεις για  την προετοιμασία των συναυλιών που προγραμματίζονται να γίνουν στην Αθήνα (ΕΚΠΑ), Braga(πορτογαλί) και Μασσαλία το 2023 και 2024.