ΤΕΛΕΤΗ ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΟΜ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ LIORA BRESLER ΣΕ ΕΠΙΤΙΜΗ ΔΙΔΑΚΤΟΡΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ [22/2/23, 19.00]

Τελετή Αναγόρευσης της Ομ. Καθηγήτριας Liora Bresler σε Επίτιμη Διδάκτορα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ [22/2/23, 19.00]

Την 22α Φεβρουαρίου 2023, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμη διδάκτορας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών η κυρία Liora Bresler, ομότιμη καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Illinois Urbana-Champaign, Η.Π.Α.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Δημήτριο Καραδήμα.
Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας της τιμωμένης από την καθηγήτρια του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Σμαράγδα Χρυσοστόμου.

Αναγόρευση της τιμωμένης:
− Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από την Πρόεδρο του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη.
− Περιένδυση της τιμωμένης με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη.

Ομιλία της τιμωμένης ομότιμης καθηγήτριας Liora Bresler με τίτλο: “The form, rhythm, and orchestration of an academic career: A journey of seeing and hearing more”.

Πρόσκληση και Πρόγραμμα