ΣΥΝΤΟΜΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑ (ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ)

Αθήνα, 4 Οκτωβρίου 2021

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι και Συνεργάτες,

Αγαπητές και αγαπητοί φοιτητές,

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. 119847/ΓΔ6/23.9.2021 Κοινής Υπουργικής Απόφασης (Β΄4406) σύμφωνα με την οποία καθορίστηκαν οι ειδικότεροι όροι για τη λειτουργία των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και τη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία των προγραμμάτων σπουδών, αλλά και της από 15.07.2021 απόφασης της Συγκλήτου με την οποία είχε αναδειχθεί η ανάγκη επιστροφής στη δια ζώσης εκπαίδευση, η Διοίκηση του Ιδρύματός μας έχει ήδη προβεί στις ακόλουθες ενέργειες προκειμένου να ενισχύσει την ασφάλεια όλων όσων παρευρίσκονται σε χώρους του Ιδρύματος, εξασφαλίζοντας παράλληλα την ομαλή και εύρυθμη λειτουργία του κατά τη δύσκολη περίοδο που διανύουμε.

Ειδικότερα, με μέριμνα του Ιδρύματος πραγματοποιήθηκαν ή έχουν ήδη δρομολογηθεί, οι ακόλουθες ενέργειες:

·Η αύξηση των δρομολογίων της λεωφορειακής γραμμής 250 από και προς την Πανεπιστημιούπολη κατά τις ώρες αιχμής, από τη Δευτέρα 4 Οκτωβρίου 2021, προκειμένου να επιτυγχάνεται η καλύτερη εξυπηρέτηση των φοιτητών και να αποφεύγεται ο συνωστισμός.

· Η προμήθεια αναγκαίων μέτρων προστασίας της ατομικής υγείας και περιβαλλοντικής υγιεινής (π.χ. μάσκες, αντισηπτικά, απολυμαντικά) μέσω της Εταιρίας Αξιοποίησης και Διαχείρισης της περιουσίας του Ιδρύματος και η διάθεσή τους προς τις Κοσμητείες των Σχολών για περαιτέρω διάθεσή τους σύμφωνα με τις επιμέρους ανάγκες των Τμημάτων.

·Η επιπλέον χρηματοδότηση των Κοσμητειών με το ποσό των 250.000 ευρώ από ίδιους πόρους του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας, μέσω της αύξησης του προϋπολογισμού των εγκεκριμένων έργων των Κοσμητειών έως 31.3.2022, για την κάλυψη των αναγκών καθαριότητας και τήρησης των μέτρων περιβαλλοντικής υγιεινής σύμφωνα να τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ..

·Η διενέργεια όλων των απαραίτητων προπαρασκευαστικών διαδικασιών για την πρόσληψη πρόσθετου προσωπικού που θα συνδράμει στη διαδικασία τήρησης των υγειονομικών προϋποθέσεων που απαιτούνται ανά περίπτωση για την είσοδο στους χώρους του Ιδρύματος που διεξάγεται εκπαιδευτική διαδικασία (πιστοποιητικά/βεβαιώσεις εμβολιασμού ή νόσησης ή αρνητικού εργαστηριακού ελέγχου), η οποία αναμένεται να ολοκληρωθεί μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα.

·Ο ορισμός υπευθύνων διαχείρισης covid-19 ανά ακαδημαϊκή ή άλλη μονάδα (Σχολή/Τμήμα ή άλλη δομή) και ο καθορισμός πρωτοκόλλου διαχείρισης κρούσματος εντός του Ιδρύματος προκειμένου να καθίσταται δυνατή η άμεση ενημέρωση της Πανεπιστημιακής κοινότητας σε περίπτωση εντοπισμού επιβεβαιωμένων κρουσμάτων.

·Η προμήθεια ηλεκτρονικού εξοπλισμού και εξειδικευμένου λογισμικού για την υποστήριξη της δια εκπαιδευτικής διαδικασίας σύμφωνα με τις έκτακτες συνθήκες που έχει δημιουργήσει η πανδημία.

Η Διοίκηση του Ιδρύματός μας θα συνεχίσει να καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την προστασία και την ασφάλεια όλων των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας. Ωστόσο είναι αναγκαίο καθένας από εμάς, στο πλαίσιο της ατομικής, ακαδημαϊκής και κοινωνικής του ευθύνης να συνδράμει στο δύσκολο αυτό εγχείρημα, συμβάλλοντας  στην τήρηση όλων των αναγκαίων μέτρων όπως αυτά εκάστοτε καθορίζονται, τόσο για την προστασία της ατομικής του υγείας, όσο και για την προστασία του κοινωνικού συνόλου, με στόχο την αποφυγή τυχόν προβλημάτων και την επιτυχή λειτουργία του Ιδρύματός μας με φυσική παρουσία.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ