ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗΣ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ CIVIS (16/4/2022)

Συναυλία της συμφωνικής ορχήστρας CIVIS (16/4/2022)

Σάββατο 16 Απριλίου 2022, μέσω ζωντανής αναμετάδοσης

Από τις 11 έως τις 17 Απριλίου 2022, με συντονιστή το Πανεπιστήμιο Aix-en-Marseille, 90 φοιτητές, ερασιτέχνες μουσικοί συγκεντρώνονται, σε μία ορχήστρα, από τα 9 πανεπιστήμια μέλη της Συμμαχίας CIVIS στη Μασσαλία της Γαλλίας. Η ορχήστρα των φοιτητών θα πραγματοποιήσει πρόβες της Συμφωνίας Νο 1 του Μάλερ επί μία εβδομάδα και θα ολοκληρώσει τη δράση της με δύο μοναδικές συναυλίες.

Η βραδινή συναυλία, το Σάββατο 16 Απριλίου 2022, στις 20.00, θα πραγματοποιηθεί στο Εθνικό Θέατρο La Criée, θα ηχογραφηθεί και θα μεταδοθεί ζωντανά, μέσω livestreaming στα 9 πανεπιστήμια μέλη της Συμμαχίας CIVIS.

Η εν λόγω δράση αποτελεί μία μοναδική εμπειρία διάδρασης και επικοινωνίας μέσω της μουσικής, ενώ οι φοιτητές θα έχουν τη δυνατότητα να ξεναγηθούν στην πόλη της Μασσαλίας.

Στην συμφωνική ορχήστρα CIVISσυμμετέχουν 14 φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών, 13 εκ των οποίων φοιτούν στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών.

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών συγχαίρει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που επελέγησαν, κατόπιν ανοικτής πρόσκλησης:

Iούλια Μπαμπέ, Φαγκότο

Μαρία Μπαζού, Μαέστρος