SUMMER SCHOOL “MUSIC PROGRAMMING IN PYTHON” (8-15 ΙΟΥΛΙΟΥ 2021) EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, LABMAT, ΤΜΣ ΕΚΠΑ

8-15 Ιουλίου 2021, Aula Φιλοσοφικής

Dr. Daniel Brown (Intelligent music systems, USA)

Το εργαστήρι Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας  του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ, LabMAT,  διοργανώνει Θερινό Σχολείο με εισηγητή τον Dr. Daniel Brown (Ιntelligent music systems) την περίοδο 8-15 Ιουλίου 2021 στο χώρο της Φιλοσοφικής.

Το θερινό σχολείο απευθύνεται σε προπτυχιακούς μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές που ακολουθούν τον επιστημονικό κλάδο της Mουσικής Aκουστικής και Tεχνολογίας.

Δίνεται η δυνατότητα 2 τύπων παρακολούθησης:

α) Ενεργή συμμετοχή (έως 15 άτομα)

β) Ακρόαση (έως 20 άτομα)

Για την επιλογή των συμμετεχόντων και των ακροατών θα συνυπολογιστούν τα ακόλουθα κριτήρια:

1) Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας,

2) Τεκμηριωμένη γνώση τουλάχιστον 1 γλώσσας προγραμματισμού (max/msp, supercollider, python, κλπ),

3) Σύνολο μαθημάτων σχετικών με τη μουσική τεχνολογία τα οποία έχουν ολοκληρωθεί επιτυχώς (τουλάχιστο 6),

4) Έτος σπουδών,

5) Σειρά προτεραιότητας (σε περίπτωση ισοψηφούντων συμμετεχόντων),

6) Καθημερινή παρακολούθηση και επίλυση των ασκήσεων.

Προσοχή! Προκειμένου να παρακολουθήσει κανείς το Θερινό Σχολείο ως ενεργός συμμετέχων θα πρέπει απαραιτήτως:

- να γνωρίζει 1 γλώσσα προγραμματισμού (όπως αναφέρεται παραπάνω),

- να έχει προσωπικό υπολογιστή (laptop) τον οποίο να μπορεί να έχει μαζί του κατά τη διάρκεια των διαλέξεων.

Τόσο οι ενεργοί συμμετέχοντες όσο και οι ακροατές θα λάβουν σχετική βεβαίωση (διαφορετικού τύπου) παρακολούθησης του Θερινού Σχολείου μετά την ολοκλήρωσή του, εφόσον έχουν παρακολουθήσει το σύνολο των διαλέξεων χωρίς απουσίες.

Για να δηλώσετε συμμετοχή, στείλτε τα στοιχεία σας μαζί με πληροφορίες σχετικά με:

- τη γλώσσα προγραμματισμού που γνωρίζετε (και σε ποιο επίπεδο),

- τη λίστα με τα μαθήματα μουσικής τεχνολογίας που έχετε ολοκληρώσει επιτυχώς,

- το έτος σπουδών σας,

- την  κτήση φορητού υπολογιστή,

- το επίπεδο γνώσης της Αγγλικής γλώσσας,

στο email papabilaki[at]gmail[dot]com το αργότερο μέχρι 28/6/2021.

Επισυνάπτεται περιγραφή του Summer School, το βιογραφικό του εισηγητή και το αναλυτικό πρόγραμμα των διαλέξεων.

Summer School