ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ «MUSICAL BOUNCE BACK» (2022-2024) ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 27/7/22

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ «MUSICAL BOUNCE BACK» (2022-2024) Δηλώσεις μέχρι 27/7/22

Το  Πρόγραμμα ERASMUS+   «MUSICAL BOUNCE BACK» ( https://pianoandco.fr/musical-bounce-back/) και αποτελείται από συνεργαζόμενους εκπαιδευτικούς και καλλιτεχνικούς φορείς από τη Γαλλία, την Ελλάδα (ΤΜΣ ΕΚΠΑ), την Κύπρο, την Αρμενία και την Πορτογαλία.

Ο στόχος του προγράμματος είναι η ανάδειξη των γυναικών συνθετριών σε ιστορικό αλλά και πραγματικό χρόνο μέσα από την εργογραφία τους. Τα έργα των συνθετριών από τις 5 αυτές διαφορετικές χώρες (Ελλάδα, Κύπρος, Αρμενία, Πορτογαλία, Γαλλία) θα πλαισιώσουν το ρεπερτόριο του προγράμματος, θα μελετηθούν και θα εκτελεστούν από  5 (πέντε)  προπτυχιακούς φοιτήτριες και φοιτητές  από κάθε συνεργαζόμενο φορέα που θα επιλεγούν κατόπιν κατάθεσης του βιογραφικού τους.

Οι προπτυχιακοί φοιτήτριες και φοιτητές θα δραστηριοποιηθούν στη μελέτη του μουσικού υλικού, τον αυτοσχεδιασμό και την εκτέλεση των έργων σε προγραμματισμένα ταξίδια στην Ευρώπη (Γαλλία, Αρμενία, Πορτογαλία και Ελλάδα) και θα συμπράξουν με νέους μουσικούς από τις υπόλοιπες χώρες του προγράμματος. Η διάρκεια του έργου ανέρχεται στα 2 έτη και οι φοιτητές θα ήταν καλό να το ακολουθήσουν από την εκκίνηση μέχρι και την λήξη του.

Για την συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι απαραίτητο οι φοιτήτριες και φοιτητές να έχουν υψηλό επίπεδο οργανοχρησίας και ανάγνωσης παρτιτούρας  με προτίμηση τα  Ελληνικά παραδοσιακά και λαϊκά όργανα.

Προκειμένου να δηλώσετε την επιθυμία συμμετοχής στο πρόγραμμα MUSICAL BOUNCE BACK, μπορείτε να επικοινωνήσετε στο παρακάτω email το αργότερο μέχρι Τετάρτη 27/7/22:

Αλέξανδρος Καψοκαβάδης: alexkaps[at]music.uoa[dot]gr

Στο μήνυμα επικοινωνίας,  πρέπει να δηλώσετε το μουσικό όργανο στο οποίο ειδικεύεστε και ένα σύντομο βιογραφικό  συνοδευόμενο  με συνδέσμους youtube τα οποία αποδεικνύουν τη μουσική σας  δεξιότητα.

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν το αργότερο μέχρι 3/8/22.

Πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε ένα βρείτε στο

Η Πρόεδρος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών

Καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη