ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ – ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟ

Σε συνέχεια της υπ’ αριθ. Δ1α/ΓΠ.Οικ.55570/12-9-2021 (Β΄4207) και της υπ’ αρ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 58531/24-9-2021 (ΦΕΚ Β΄ 4441) Κοινής Υπουργικής Απόφασης και των σχετικών δευκρινιστικών εγκυκλίων του Υπουργείου Εσωτερικών, θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε τα κάτωθι:

• Ο διαγνωστικός έλεγχος εφαρμόζεται υποχρεωτικά στο διοικητικό προσωπικό των Α.Ε.Ι. με σχέση δημοσίου δικαίου και Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου (Ι.Δ.Α.Χ.)καθώς και στο έκτακτο επιστημονικό, ερευνητικό, διοικητικό, τεχνικό και λοιπό προσωπικό που απασχολείται με οποιαδήποτε σχέση σε ερευνητικά έργα/προγράμματα μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Α.Ε.Ι., εφόσον τα καθήκοντα του προσωπικού αυτού ασκούνται με φυσική παρουσία έστω και μία ημέρα εντός της εργάσιμης εβδομάδας εντός ή εκτός των εγκαταστάσεων της υπηρεσίας και  οι εργαζόμενοι αυτοί είναι απογεγραμμένοι στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού Ελληνικού Δημοσίου. Το προσωπικό που απουσιάζει με μακροχρόνιες άδειες, όπως ενδεικτικά άδεια ανατροφής τέκνου ή μακροχρόνια αναρρωτική άδεια καθίσταται υπόχρεο για διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου με τη λήξη της μακροχρόνιας απουσίας και την επιστροφή στην εργασία με φυσική παρουσία.
  • Ο έλεγχος νόσησης διενεργείται υποχρεωτικά μία (1) φορά την εβδομάδα με τη μέθοδο μοριακού ελέγχου (PCR) ή με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) σε ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια, ή σε ιδιωτικές κλινικές ή σε φαρμακεία ή σε ιδιώτες ιατρούς, ισχύει για μια εβδομάδα και επαναλαμβάνεται περιοδικώς κάθε εβδομάδα.
  • Το έκτακτο διδακτικό προσωπικό (διδάσκοντες π.δ. 407/1980, ακαδημαϊκοί υπότροφοι της παρ. 6 του άρθρου 29 του ν. 4009/2011, επισκέπτες καθηγητές της παρ. 6 του άρθρου 16 του ν. 4009/2011, επιστημονικοί συνεργάτες κάτοχοι διδακτορικού ή μη και μεταδιδάκτορες στους οποίους έχει ανατεθεί διδακτικό έργο στο πλαίσιο Π.Μ.Σ.), καθώς και το προσωπικό που ασκεί επικουρικό διδακτικό έργο και οι εισηγητές επιμορφωτικών προγραμμάτων που πραγματοποιούνται με φυσική παρουσία των Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. ή άλλων ακαδημαϊκών δομών, υποχρεούνται σε  εργαστηριακό διαγνωστικό έλεγχο νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19. Ο εργαστηριακός έλεγχος πραγματοποιείται με τη μέθοδο μοριακού ελέγχου (PCR) ή με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) σε ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια, ή σε ιδιωτικές κλινικές ή σε φαρμακεία ή σε ιδιώτες ιατρούς και διενεργείται υποχρεωτικά δύο (2) φορές εβδομαδιαίως έως και σαράντα οκτώ (48) ώρες προ Τρίτης και Παρασκευής αντίστοιχα, και ισχύει έως την ημέρα που καθίσταται υποχρεωτική η διενέργεια νέου εργαστηριακού ελέγχου, οπότε και επαναλαμβάνεται περιοδικώς.
  • Εξαιρούνται από τον υποχρεωτικό διαγνωστικό έλεγχο νόσησης όσοι: α) έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 και επιδεικνύουν πιστοποιητικό εμβολιασμού, με ταυτόχρονο έλεγχο ταυτοπροσωπίας του κατόχου, ή β) έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 με μία (1) δόση εμβολίου λόγω νόσησής τους από κορωνοϊό COVID-19 και επιδεικνύουν βεβαίωση νόσησης και εμβολιασμού, με ταυτόχρονο έλεγχο ταυτοπροσωπίας του κατόχου, ή γ) έχουν νοσήσει από κορωνοϊό COVID-19 εντός του τελευταίου εξαμήνου και επιδεικνύουν πιστοποιητικό νόσησης, με ταυτόχρονο έλεγχο ταυτοπροσωπίας του κατόχου.

Σε περίπτωση που τα υπόχρεα σε διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 πρόσωπα δεν συμμορφώνονται με τις διατάξεις της ως άνω ΚΥΑ, προβλέπεται σε αυτή διοικητικό πρόστιμο ποσού τριακοσίων (300) ευρώ, σε περιπτώσεις πλήρους απασχόλησης, ή εκατόν πενήντα (150) ευρώ, σε περιπτώσεις μειωμένης απασχόλησης (πενήντα τοις εκατό (50%) και άνω), για κάθε παράβαση της εβδομαδιαίας υποχρέωσής τους.

Επίσης θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε την υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού κατά του κορωνοϊού COVID-19 για επιτακτικούς λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 206 του ν.4820/2021 για το προσωπικό (έκτακτο επιστημονικό, ερευνητικό, διοικητικό, τεχνικό και λοιπό προσωπικό) που απασχολείται με οποιαδήποτε σχέση σε ερευνητικά έργα/προγράμματα μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Α.Ε.Ι που υλοποιούνται σε δομές υγείας, όπως προβλέπεται στο θεσμικό πλαίσιο.

Σε περίπτωση μη τήρησης αυτών, η Μ.Ο.Δ.Υ. του Ε.Λ.Κ.Ε θα υποχρεωθεί να εφαρμόσει το ειδικό διοικητικό μέτρο της αναστολής των καθηκόντων και δεν θα προβεί στην καταβολή των αποδοχών για το χρονικό διάστημα μη παροχής εργασίας λόγω εφαρμογής του εν λόγω μέτρου. Τέλος σημειώνεται ότι από δω και στο εξής το προσωπικό που πρόκειται να απασχοληθεί σε έργα ή προγραμμάτα που υλοποιούνται σε δομές υγείας, όπως προβλέπεται στο θεσμικό πλαίσιο, οφείλει να επιδεικνύει κατά τη σύναψη της σχετικής σύμβασης τα κατά περίπτωση απαιτούμενα δικαιολογητικά, άλλως δεν θα είναι δυνατή η σύναψή της.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι είναι πλέον δυνατός ο έλεγχος της διενέργειας ή μη του υποχρεωτικού διαγνωστικού ελέγχου των υπόχρεων προσώπων μέσω των στοιχείων που αντλούνται από τη βάση δεδομένων της ΗΔΙΚΑ στην οποία οι διάφορες δομές (ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια, κλινικές, φαρμακεία κ.λπ.) υποχρεούνται να καταχωρούν το αποτέλεσμα των πραγματοποιηθέντων covid-tests των εργαζομένων.

Κατόπιν των ανωτέρω παρακαλούνται οι Επιστημονικοί Υπεύθυνοι όπως επιστήσουν την προσοχή του προσωπικού της αρμοδιότητάς τους για την υποχρέωση της εφαρμογής του μέτρου είτε της διενέργειας του διαγνωστικού ελέγχου είτε της υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού.

Από τη Μ.Ο.Δ.Υ. του Ε.Λ.Κ.Ε.