ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΗ CIVIS ORCHESTRA

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ συμμετέχει στην ευρωπαϊκή ορχήστρα του προγράμματος CIVIS, με συντονιστή το Πανεπιστήμιο Aix-en-Marseille. Από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ επελέγησαν κατόπιν ανοικτής πρόσκλησης  οι παρακάτω φοιτήτριες και φοιτητές:

Iούλια Μπαμπέ, Φαγκότο

Μαρία Μπαζού, Μαέστρος

Μάριος Σκουτέλης, Κοντραμπάσο

Βασίλης Χαραλαμπίδης, Όμποε IV

Παναγιώτα Ντίνου, Κρουστά

Ελένη Φουρλάνου, Βιόλα

Μαρία Αργύρη, Βιολί I και II

Μαρίνα Γιαννοπούλου, Βιολί I

Φανή Μαρίνα Καρή, Βιολί I και II

Αιμιλία Γιαννοπούλου, Βιολί I

Λήδα Οικονομοπούλου, Βιολί I και II

Ιωάννα Ευμορφία Κοτζιούλα, Βιολί I και II

Διονύσιος Ανδρουτσάκης, Βιολοντσέλο

Γρηγόριος Ψαρουδάκης, Βιολοντσέλο

Οι μουσικοί της ορχήστρας CIVIS του ΕΚΠΑ  θα συναντηθούν με άλλους μουσικούς από τα οκτώ Πανεπιστήμια του Δικτύου CIVIS στην Μασσαλία την δεύτερη εβδομάδα του Απριλίου για να προετοιμάσουν το μνημειώδες έργο του G. Mahler: Συμφωνία Νο 1 “Titan”, με τελική συναυλία το Σάββατο 16 Απριλίου 2022. Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί σε κεντρικό θέατρο της Μασσαλίας (National Theatre La Criée) και θα μεταδοθεί διαδικτυακά με live streaming.

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών συγχαίρει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που επελέγησαν.

Σύνθεση της ορχήστρας

Περισσότερεςπληροφορίεςστο: