ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: ΗΜΕΡΕΣ ΗΛ. ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΣΣΗΜ

Δελτίο Τύπου: ημέρες ηλ. Μουσικής ΕΣΣΗΜ

Οι φοιτητ(ρι)ές του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών: Μουσική Τεχνολογία και Σύγχρονες Πρακτικές, με ειδίκευση: Μουσική Δημιουργία για Νέα Μέσα, του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. είχανε την χαρά και την ευκαιρία να συμμετέχουν στις Εορταστικές Εκδηλώσεις των 20 χρόνων των Ημερών Ηλεκτροακουστικής Μουσικής που διοργανώνει κάθε χρόνο ο Ελληνικός Σύνδεσμος Ηλεκτρακουστικής Μουσικής, οι οποίες φέτος έγιναν στην Κέρκυρα μεταξύ 22 και 25 Σεπτεμβρίου 2022.

Τα έργα των φοιτητών παρουσιάστηκαν στο Αίθριο Χαλεπά στο Παλαιό Ψυχιατρείο Κέρκυρας την Παρασκευή 23 Σεπτεμβίου. Η συναυλία αποτελείτο αποκλειστικά από έργα των φοιτητών του ΤΜΣ του ΕΚΠΑ και οι φοιτητ(ρι)ές είχαν την ευκαιρία να κάνουν διάχυση των έργων τους σε ένα πολυκάναλο σύστημα περί των 27 ηχείων.

Επίσης, κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων οι φοιτητ(ρι)ές είχαν τη χαρά να ακούσουν έργα, τόσο καταξιωμένων όσο και νεότερων συνθετών ηλεκτρακουστικής μουσικής, να απολαύσουν εξαιρετικές performance, και να διαδράσουν με ηχητικές εγκαταστάσεις οι οποίες εκτίθονταν στο χώρο.

Στη συναυλία συμετείχαν οι παρακάτω φοιτήτριες / φοιτητές με τα έργα:

Δημήτρης Παγίδας : Σωλήνες Στον Ουρανό

Γαβριήλ Φαριλέκας : Perseverance