13ο ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡIO (ΚΕΡΚΥΡΑ, 19-21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2021)

Τα πέντε πανεπιστημιακά τμήματα μουσικής και μουσικολογίας των ελληνικών πανεπιστημίων, δηλαδή τα Τμήματα Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Ιονίου Πανεπιστημίου και του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, καθώς και το Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, προβαίνουν για δέκατη τρίτη συναπτή χρονιά στην διοργάνωση του καθιερωμένου και ιδιαιτέρως επιτυχημένου ετήσιου μουσικολογικού συνεδρίου υπό την αιγίδα της Ελληνικής Μουσικολογικής Εταιρείας.

Το 2021 ο θεσμός αυτός φιλοξενείται στην Κέρκυρα με οργανωτική μέριμνα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου. Οι εργασίες του συνεδρίου θα λάβουν χώραν, ειδικότερα, από την Παρασκευή 19 Νοεμβρίου μέχρι και την Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021 μέσω της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης zoom, ενώ η συμπλήρωση 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης προσφέρει την αφορμή και για τον θεματικό του τίτλο, «Μουσική και Επανάσταση». Όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν τις εργασίες του συνεδρίου θα πρέπει να έχουν εγκατεστημένη στον υπολογιστή/tablet/κινητό τους τη σχετική εφαρμογή (https://zoom.us/download). Σε περίπτωση που αντιμετωπίσουν προβλήματα ή δυσκολίες με τη διαδικασία μπορούν να επικοινωνήσουν με την οργανωτική επιτροπή για βοήθεια μέσω του λογαριασμού email του συνεδρίου.

Πλήρες πρόγραμμα του συνεδρίου

Ο σύνδεσμος για την διαδικτυακή παρακολούθηση / συμμετοχή στο συνέδριο είναι ο εξής: https://teleconferenceionio.webex.com/teleconferenceionio/j.php?MTID=md661b138ae88df3308bf0170014fb4fe (Meeting number: 2731 327 7521 / Password: qiPapWSV573)

Ειδικά όμως για τις πρωινές παράλληλες συνεδρίες του Σαββάτου (20.11) και της
Κυριακής (21.11), οι σύνδεσμοι έχουν ως εξής:

Επικοινωνία: conf.eme2021[at]gmail[dot]com

Γενική συντονίστρια του συνεδρίου: Αναστασία Σιώψη (Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

Επιστημονική επιτροπή του συνεδρίου: Πάνος Βλαγκόπουλος (Ιόνιο Πανεπιστήμιο), Γιώργος Κοκκώνης (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων), Άννα-Μαρία Ρεντζεπέρη (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας), Γιώργος Σακαλλιέρος (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης), Ιωάννης Φούλιας (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Οργανωτική επιτροπή του συνεδρίου: Σπύρος Δεληγιαννόπουλος, Κώστας Καρδάμης, Μαρία Ντούρου, Αναστασία Σιώψη, Νίκος Τσούχλος