27.05.2016

ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ

Στα πλαίσια των 12ων Ελληνικών Μουσικών Γιορτών

(Ιούνιος 2016)

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, στο πλαίσιο των εορτασμών της 25ετίας από την ίδρυσή του, διοργανώνει σε συνέχεια των Ελληνικών Μουσικών Γιορτών, που διάγουν φέτος την 12η κατά σειρά ετήσια διοργάνωσή τους, επιστημονικό μουσικολογικό συμπόσιο με γενικό θέμα: Ελλάδα και όπερα. Το συμπόσιο θα διεξαχθεί στο Βυζαντινό Μουσείο Αθηνών από 10 έως 12 Ιουνίου 2016. Στη διοργάνωση του Συμποσίου συμμετέχουν και το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, η Ένωση Ελλήνων Μουσουργών και η Ερευνητική Ομάδα Νεοελληνικής Μουσικής της Ελληνικής Μουσικολογικής Εταιρείας. Ομιλητές είναι Μουσικολόγοι και Θεατρολόγοι, μέλη ΔΕΠ Ελληνικών Πανεπιστημίων, συνθέτες όπερας, αρχιμουσικοί και καλλιτέχνες. Το συμπόσιο θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου Αθηνών (Βασιλίσσης Σοφίας 22)

Αρχεία:
2016-05-26-Programma.pdf111 K