12.03.2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΤΩΝ ΑΕΙ ΛΟΓΩ ΚΟΡΟΝΟΪΟΥ

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής μας ανακοινώνει ότι μετά την πρόσφατη αναγγελία της κοινής απόφασης των υπουργών Παιδείας Ν. Κεραμέως και Υγείας Β. Κικίλια, κατόπιν εισήγησης της Ειδικής Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Λοιμωξιολόγων, για απαγόρευση λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, όλων των βαθμίδων, για 14 ημέρες, μέχρι 24 Μαρτίου, για την πρόληψη εξάπλωσης του κορονοϊού, και το συνημμένο διευκρινιστικό μήνυμα του Πρύτανη του Πανεπιστημίου μας, τελούμε ακόμη σε αναμονή της δημοσίευσης σε ΦΕΚ της Κοινής Υπουργικής Απόφασης [ΚΥΑ], που θα καθορίζει περαιτέρω λεπτομέρειες, που ήδη απασχολούν όλους μας.

Το δεδομένο είναι ότι μαθήματα (όπως και παντοίες εκδηλώσεις, συνέδρια κ.λπ.) ΔΕΝ πραγματοποιούνται από αύριο και για τις επόμενες 14 ημέρες.

Αν, σύμφωνα και με την επισήμανση του Πρύτανη, η ΚΥΑ θα είναι "ανάλογη των προηγηθεισών", τότε από την παραπάνω απαγόρευση θα εξαιρεθούν:

α) οι διοικητικές δραστηριότητες και λειτουργίες,

β) οι ερευνητικές δραστηριότητες,

γ) η λειτουργία των Ειδικών Λογαριασμών Κονδυλίων Έρευνας και

δ) η λειτουργία των φοιτητικών εστιών για τη στέγαση των φοιτητών.

Σας επισυνάπτουμε σχετικές οδηγίες απο τη Πρυτανεία.