Αρχική σελίδα » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

17.10.2018

Μια Εβδομάδα Πολιτισμικού Διαλόγου ανάμεσα στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και την Ελλάδα

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών συναντά το Zayed University, το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, σε μία συνεργασία με αντικείμενο την προβολή του Πολιτισμού των δύο χωρών. Η συνάντηση αυτή τελεί υπό την αιγίδα της Πρεσβείας των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων στην Ελλάδα. Καθηγητές, απόφοιτοι και φοιτητές από τα δύο πανεπιστήμια παρουσιάζουν όψεις του Πολιτισμού των χωρών τους, με έμφαση στην Ιστορία, τη Γλώσσα, τη Θρησκεία, τη Λογοτεχνία, την Παράδοση και τον Κοινωνικό Βίο. Οι θεματικές αυτές αναδεικνύονται με προβολές ντοκιμαντέρ και ζωντανές μουσικές και χορευτικές δραστηριότητες.

Ο πολιτισμικός διάλογος περιλαμβάνει τρεις ημερήσιες συναντήσεις ως εξής:

• την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018 και ώρες 11:00-14:00 στην αίθουσα του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων – Ελληνικό Τμήμα (ICOM) στο Θησείο (Αγ. Ασωμάτων 15).

Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος για το ΕΚΠΑ: Καθηγητής Παύλος Κάβουρας

Αφίσα