Αρχική σελίδα » Μεταπτυχιακές Σπουδές » Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών » ΠΜΣ «Εθνομουσικολογία και Πολιτισμική Ανθρωπολογία»

ΠΜΣ «Εθνομουσικολογία και Πολιτισμική Ανθρωπολογία»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑ∆ΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

Στο ΠΜΣ «Εθνομουσικολογία και Πολιτισμική Ανθρωπολογία» γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του Α΄ κύκλου σπουδών όλων των Τμημάτων ΑΕΙ της ημεδαπής ή ομοταγών, αναγνωρισμένων από τον ΔΟΑΤΑΠ, ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και απόφοιτοι άλλων Τμημάτων ΑΕΙ της ημεδαπής ή ομοταγών, αναγνωρισμένων από τον ΔΟΑΤΑΠ, ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Γίνονται δεκτοί ως υπεράριθμοι υπότροφοι και μέλη των κατηγοριών ΕΕΠ, ΕΔΙΠ και ΕΤΕΠ σύμφωνα με την παρ. 8 του άρ. 34 του Ν.4485/17.

Για το ακαδηµαϊκό έτος 2018-2019 προκηρύσσεται, ειδικότερα, η ειδίκευση «Εκτέλεση/Ερμηνεία της Παραδοσιακής Μουσικής»· θα επιλεγούν συνολικά είκοσι (20) φοιτητές/τριες, σύµφωνα µε τις ρυθµίσεις του ΦΕΚ 2643/6-7-2018, τ. Β΄, στις ακόλουθες, συγκεκριμένα, κατευθύνσεις:

• 6 (έξι) για την κατεύθυνση Παραδοσιακό Τραγούδι,

• 3 (τρεις) για την κατεύθυνση Παραδοσιακά Κρουστά,

• 3 (τρεις) για την κατεύθυνση Σαντούρι,

• 2 (δύο) για την κατεύθυνση Λαϊκό Κλαρίνο,

• 2 (δύο) για την κατεύθυνση Λαϊκό Βιολί,

• 2 (δύο) για την κατεύθυνση Λύρα Αιγαίου (Κρητική-Δωδεκανησιακή),

• 1 (ένας) για την κατεύθυνση Ταμπουράς,

• 1 (ένας) για την κατεύθυνση Πολίτικο Λαούτο,

Οι ενδιαφερόµενοι/ες, καλούνται να υποβάλουν φάκελο υποψηφιότητας από τη Δευτέρα 02/07/2018 έως και την Παρασκευή 14/09/2018 στη Γραμματεία του Τμήματος ή ταχυδρομικά με συστημένη αποστολή και με ημερομηνία ταχυδρομικής σφραγίδας έως και την 14/09/2018 στη διεύθυνση: Πανεπιστήμιο Αθηνών-Γραμματεία Τμήματος Μουσικών Σπουδών, Φιλοσοφική Σχολή, 3ος όροφος, Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου (υπόψη κου Νικολάου Φλεριανού) Τ.Κ. 157 84, Αθήνα. Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όσοι έλαβαν το πτυχίο τους ή αποδεδειγμένα περάτωσαν τις σπουδές τους μέχρι τον Αύγουστο του 2018. Οι υποψήφιοι που έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο σπουδών και εκκρεμεί μόνο η ορκωμοσία για τη λήψη του πτυχίου πρέπει να καταθέσουν σχετική βεβαίωση του Τμήματος συνοδευόμενη από αναλυτική βαθμολογία και βαθμό πτυχίου.

ΦΕΚ Ίδρυσης του ΠΜΣ

Προκήρυξη του ΠΜΣ